skip to Main Content
CATEGORIA COGNOME NOME VIDEO LINK RISULTATI ESITO
PULCINI Cartuccia Cingolani Alberto https://youtu.be/VB9sAb9cRgY 98 1° Premio Assoluto
PULCINI Ferrero Cecilia https://youtu.be/oQpT_tra4m4 90 2° premio
PULCINI Fuccio Kunce Lea https://youtu.be/-oFSeiiPzcQ 91 2° premio
A Calvino Takumi Raphael https://youtu.be/G7rVJx5JN28  89 3° premio
A Fiorino Emanuele https://youtu.be/dYRK0KYt4VU 91 2° premio
A Gangemi Vittoria https://youtu.be/tFXth_Z1Pqk 81
A Komijiani Nicolas Eric https://youtu.be/oiTZ-QLgAuc 85 3° premio
A Liardo Rosario https://youtu.be/TtMYBzUEAnc 82
A Pavan Antonio https://youtu.be/xq06BOwxJfw 100 1° Premio Assoluto
A Piccichè Alessandro https://youtu.be/f53gR-QNAAU 95 1° premio
A Ventrone Francesco https://youtu.be/IzrtzZFuP6U 87 3° premio
A Wang Zhuoya https://youtu.be/vNBKtmcOwqQ 97 1° premio
B Bellò Letizia Clelia https://youtu.be/IQKvgTVMrYo 89 3° premio
B Campinoti Federico https://youtu.be/LEf3t7oRRyQ 94 2° premio
B Cavatorti Tommaso https://youtu.be/1KFfHQx3FGY 90 2° premio
B Di Molfetta Caterina https://youtu.be/M1vXkNPehdE 95 1° premio
B Gangemi Federico https://youtu.be/uTD_0wv2GoQ 80
B Giudici Matilde https://youtu.be/vJhk7Jic5Ec 80
B Pedicini Giulia https://youtu.be/NeeXNi4LlSo 77
B Russo Giulio https://youtu.be/zKMeN3ge-Bc 94 2° premio
B Tébaldi Olivia https://youtu.be/RDINTmwA3Vk 95 1° premio
C Bellin Elisa https://youtu.be/cmQ6YmWB1vk 92 2° premio
C Ferrario Ester https://youtu.be/VTM3–Ur70Y 98 1° Premio Assoluto
C Iuli Elijah https://youtu.be/_amG1Wjx5Sg 86 3° premio
C Lena Davide Video non giunto nei termini di tempo
C Mabilia Leonardo https://youtu.be/wLQaM6l-_Wc 97 1° premio
C Molishti Luan https://youtu.be/_zwQU710d3M 83
C Pierotello Daniela https://youtu.be/ghf5KyTqgk8 87 3° premio
C Xhina Arlind https://youtu.be/oyMF6LHhFFc 70
D De Gobbi Jacopo https://youtu.be/ZNCAiEzqAQs 81
D De Iaco Andrea https://youtu.be/0zSDro0-cmY 84 3° premio
D Fenu Raffaella https://youtu.be/YYjjoszDkgU 96 1° premio
D Kontros Stefania https://youtu.be/qcP4Hc1ERH4 82
D Marone Nicla https://youtu.be/4Ds2ATQwPfY 88 3° premio
D Matei Astete Patricia https://youtu.be/-02-RFL9Vis 98 1° Premio Assoluto
D Sartori Jacopo https://youtu.be/_VXvv8idfCA 81
D Teràn Gonzàles Adriàn https://youtu.be/HPn4Ayjuijk 97 1° premio
D Vaccaro Leonardo https://youtu.be/v3g1Bi-dm6w 94 2° premio
E Boggione Domenico https://youtu.be/jEWKYB4Eby0 78
E Brezeanu Dalin Maria https://youtu.be/ZC8dU3oppIo 89 3° premio
E Cante Julija https://youtu.be/zmiyXTYefC0 86 3° premio
E Masini Giuseppe https://youtu.be/nc53fb5SuDc 98 1° premio assoluto
E Matterazzo Carlo Alberto https://youtu.be/aW8rq9Eerrk 82
E Mirenghi Mattia https://youtu.be/yr1brZvIzy0 83
E Musto Francesco https://youtu.be/RXn0LhHfxCo Ammesso alla Finale Assente in presenza
E Sala Elisa https://youtu.be/bZIBZeS5cqU 92 2° premio
F Bossi Fabio https://youtu.be/9-bPXwDgEhs 93 2° premio
F Bovo Cesare https://youtu.be/rumd19j_fQo 89 3° premio
F Gozzetti Federico https://youtu.be/sz42MuJEcMg 73
F Macor Angela https://youtu.be/HlU6PL2P7sY 79
F Martinelli Daniele https://youtu.be/FtpOa3QMUrY 100 1° premio assoluto
F Poloni Viola https://youtu.be/XOVL6g3Zh4U 88 3° premio
F Rizzato Stefano https://youtu.be/jFOMFh8KWss 90 2° premio
F Valenzano Samuele Giovanni https://youtu.be/SkHKAebImfE 91 2° premio
G Amato Mattia https://youtu.be/dMD2_quwcaY 87 3° premio
G Bombace Alfredo https://youtu.be/No4oEyzPTrY 81
G Cecino Vera https://youtu.be/uKxFkEDdS1A 93 2° premio
G Cocco Enea https://youtu.be/fiIaqnw7BvM 88 3° premio
G David Andrea https://youtu.be/D33Upv6lbYg 95 1° premio
G Drufuca Marco Federico Maria https://youtu.be/dZKzM8zQhTo 94 2° premio
G Iijima Giulia https://youtu.be/VdE8Yz9WYwQ 93 2° premio
G Martinelli Riccardo https://youtu.be/6LtRsV-vUGU 94 2° premio
G Mattavelli Jacopo https://youtu.be/sJh1GQIPCUM 88 3° premio
G Petrone Alessia https://youtu.be/68MIgbmj_tw 92 2° premio
G Proietti Sofia https://youtu.be/ZR1lM-YKYRQ 93 2° premio
G Salhi Amir https://youtu.be/2yN7I2jLWko 90 2° premio
G Santolini Alessio https://youtu.be/IVUQbcb_91A 89 3° premio
ECCELLENZA Bleve Chiara https://youtu.be/J5nFeamtZzg 97 1° premio – seconda classificata
ECCELLENZA Bobylova Anfisa https://youtu.be/3_UaLaVcskY 95 1° premio – terza classificata
ECCELLENZA Bodendorff Marie-Luise https://youtu.be/h0rH1BqCawM 98 1° premio assoluto – prima classificata
ECCELLENZA Bovitutti Lorenzo https://youtu.be/o7KnQGXeaSc 94 2° premio
ECCELLENZA Calovi Lorenzo https://youtu.be/60qCvlG8Dqg 89 3° premio
ECCELLENZA Casciano Gabriele https://youtu.be/DXxLRd-ggDE 85 3° premio
ECCELLENZA Cerfoglio Enrico https://youtu.be/x1eQB-bQaEY 76
ECCELLENZA Cima Marco https://youtu.be/bBtUbOXKsSc 84
ECCELLENZA Corridoni Andrea https://youtu.be/UAO1gHH0sCw 82
ECCELLENZA Covazzi Ilaria https://youtu.be/8QYPCZe-h2E 82
ECCELLENZA Di Napoli Roberto https://youtu.be/a63k_NpNyd0 92 2° premio
ECCELLENZA Ehrenheim Paolo https://youtu.be/NQ7InR0nees 88 3° premio
ECCELLENZA Faragli Gianluca https://youtu.be/BlXkdvHWoko 92 2° premio
ECCELLENZA Fasani Daniele https://youtu.be/h2_yrTnqSTI 92 2° premio
ECCELLENZA Franzini Chiara https://youtu.be/fSpHMR940s4 85 3° premio
ECCELLENZA Furukubo Mizuho https://youtu.be/9L138r5mUTg 87 3° premio
ECCELLENZA Ghiglieri Francesco https://youtu.be/qf4YX-sh6ao 84
ECCELLENZA Huo Wenyan https://youtu.be/xas6DTHs8fs 80
ECCELLENZA Internullo Francesco https://youtu.be/_iPCLnbRNYc 83
ECCELLENZA Lemonnier Damien https://youtu.be/vsUp3WtSnB0 90 2° premio
ECCELLENZA Lugan Filippo https://youtu.be/cFxwKEDhp7o 91 2° premio
ECCELLENZA Manca Federico https://youtu.be/2fNHgTAScuo 92 2° premio
ECCELLENZA Mancini Edoardo https://youtu.be/bNMVMBmGOto 92 2° premio
ECCELLENZA Mancuso Giuseppe https://youtu.be/F0Nw_7Zr30c 81
ECCELLENZA Nazimok Alla https://youtu.be/WuDLzzjRH3w 82
ECCELLENZA Nicita Giorgio Paolo https://youtu.be/cV2C6dChQwY 86 3° premio
ECCELLENZA Paccagnin Giulia https://youtu.be/vu9G-BbOciQ 92 2° premio
ECCELLENZA Panizza Daniele https://youtu.be/q-whuJ8N0R0 91 2° premio
ECCELLENZA Pavani Alberto https://youtu.be/xqR3F8wlGpo 92 2° premio
ECCELLENZA Pitis Eleonora https://youtu.be/JvnRc7wKSdE 87 3° premio
ECCELLENZA Ragone Michele https://youtu.be/keUnWdinzpA 89 3° premio
ECCELLENZA Rizzo Anna https://youtu.be/rSeEMYAqJ2A 89 3° premio
ECCELLENZA Scamponi Enrico https://youtu.be/KoCIJcO6mao 91 2° premio
ECCELLENZA Shaklev Andrej https://youtu.be/q6T4U8Wd1-s 93 2° premio
ECCELLENZA Taraborrelli Michele https://youtu.be/P0z-H-KcSmo 87 3° premio
ECCELLENZA Toniolo Giulia https://youtu.be/eVBkR8dqGZ0 90 2° premio
ECCELLENZA Tonouchi Yuya https://youtu.be/YJiPUbpvamk 92 2° premio
ECCELLENZA Vaccarella Gaetano https://youtu.be/E-2DBE8H3vY 93 2° premio
FIRST NOTE Arhip Alexsis Monica https://youtu.be/VEReMX0KVvE Ottimo
FIRST NOTE Caddori Matilde https://youtu.be/YextqkdQVYk Buono
FIRST NOTE Canelli Michele https://youtu.be/AbFUzVFOJOg Ottimo
FIRST NOTE Nuraj Giulia https://youtu.be/aQMZtJ1svaU Buono
FIRST NOTE Toffano Nicole https://youtu.be/LLirLXsXPlc Buono
 
BABY Fava Giorgio Xinchen https://youtu.be/kG_oUcPXpdE Buono
BABY Iannone Miriana https://youtu.be/E1aR49rpH_I Buono
BABY Iannuzzo Chiara Luce https://youtu.be/AvmJxWnr4FM Ottimo
BABY Pastore Edoardo https://youtu.be/zwE11cX7xF0 Buono
BABY Raimondetto Nicole https://youtu.be/8s14vwtSPME Distinto
CHILD D’ambrosio Chiara https://youtu.be/q53SUTUsoso Distinto
CHILD Pallanza Emma https://youtu.be/PNphGnE4UdE Discreto
CHILD Raimondetto Isabel https://youtu.be/e4nmsPqae00 Ottimo
CHILD Riva Martina https://youtu.be/5aTT5aBbi7k Buono
CHILD Viti Emma https://youtu.be/h2bvP3WTAEA Distinto
JUNIOR Boennec Helena https://youtu.be/56FLs0RGmYI Buono
JUNIOR Capocefalo Andrea https://youtu.be/_kBbg9d1K_4 Ottimo
JUNIOR Faruolo Zela https://youtu.be/EKMdV0-vgC8 Distinto
JUNIOR Sartori Jacopo https://youtu.be/7at8GvO7zTg Buono
 
YOUNG Battistini Giulia https://youtu.be/4u-zScMeGSM Ottimo
YOUNG Carrozzo Tommaso Francesco https://youtu.be/ZGzjn-AjPdM Distinto
YOUNG Lafever Aissa https://youtu.be/grMrags14Ug Buono
YOUNG Maino Sofia https://youtu.be/0QuYeWNFoek Ottimo
YOUNG Petrocca Alessia https://youtu.be/AswqQNI8M3o Distinto
 
SENIOR Busetto Federico https://youtu.be/9PEwHYrxD6o Distinto
SENIOR Cerfoglio Enrico https://youtu.be/oJyN3Hzqg4o Distinto
SENIOR Corridoni Andrea https://youtu.be/ARaVGuGEPUo Ottimo
SENIOR Dianini Andrea https://youtu.be/kl7_-F3louI Ottimo
SENIOR Klug Stella Simone https://youtu.be/kWVE_szlg2s Distinto
SENIOR La Spina Rosaria Mariachiara https://youtu.be/0SBZjiklRXE Discreto
SENIOR Morazzoni Franca https://youtu.be/u-TCcuhXMSc Ottimo
SENIOR Prandi Raffaella https://youtu.be/3smUKao254Q Buono
SENIOR Pulini Stefano https://youtu.be/1IVsCUTVJyE Ottimo
SENIOR Vaccaro Riccardo https://youtu.be/2e7NhaDt49s Ottimo
 
4 MANI Pulini/Pulini Andrea/Stefano https://youtu.be/pNjiOpIBzUI Ottimo
4 MANI Lefevre/ Boennec Aissa/Helena https://youtu.be/mryy2sSjq6I Distinto

Results Composition’s Composition

Nicknane Votazione Esito
Colande 93 2°premio
Derpe 89 3° premio
CSM1979 86 3° premio
70330 85 3° premio
190221 84 Menzione
200272 84 Menzione
Chresqs2021 84 Menzione
Floyd 84 Menzione
Antani 83 Menzione
Morescape 83 Menzione

All other candidates receive the participation diploma.

All composers, even those not awarded, must send an email to pianistico@yahoo.it with the following data in the following order:

Nickname
Surname
Name
Email address
Postal address

Back To Top